«رجعت» در پله سوم نشر ایستاد

دسته بندی ها : کتاب, همه مطالب 4 آبان 1398 yasin 2257 بازدید
سیناطاهر

به گزارش خبرنگار مهر، انتشارات موعود عصر(عج) سومین چاپ کتاب «رجعت: ترجمه الایقاظ من الهجعة بالبرهان علی الرجعة» اثر شیخ الاسلام محمدبن‌حسن حر عاملی و ترجمه و تحقیق واحد پژوهش موسسه موعود عصر(عج) را با شمارگان ۱۰۰ نسخه، ۵۲۰ صفحه و بهای ۷۰ هزار تومان منتشر کرد. چاپ پیشین این کتاب در سال گذشته (۱۳۹۷) با شمارگان ۵۰۰ نسخه و بهای ۵۰ هزار تومان منتشر شده بود. آیت‌الله احمد جنتی نیز در دهه ۴۰ شمسی ترجمه‌ای از این کتاب را منتشر کرده بود.

شیخ حر عاملی این کتاب را در 12 باب به تعداد ائمه طاهرین تألیف کرده و در هر باب به اثبات مسئله رجعت پرداخته است، این عالم شیعی در انتهای کتاب خویش نوشته است: «ما در این کتاب بیش از  670 حدیث و دلیل و آیه ذکر کردیم و گمان نمی‌رود در هیچ‌ یک از مسائل اصول و فروع این ‌قدر دلیل یافت شود.»

سرفصل‌های ابواب دوازده‌گانه کتاب ببه ترتیب به این شرح است: «مقدمات»، «دلایل صحت، امکان و وقوع رجعت»، «آیات قرآن درباره رجعت»، «شباهت وقایع گذشته در امت‌های پیشین و امت اسلام»، «پیشینه رجعت در امت‌های گذشته»، «رجعت انبیا و اوصای گذشته»، «رجعت در امت اسلام»، «پیشینه رجعت انبیا و ائمه دلیل بر رجعت موعود (عج)»، «وقوع رجعت شیعیان و غیر شیعیان»، «اخبار رجعت جمعی از انبیا و ائمه»، «اثبات وجود یا عدم دولتی پس از دولت حضرت مهدی (ع)» و «شبهات منکران رجعت و پاسخ آن».

در بخشی از این کتاب گفت‌وگوی مأمون با امام رضا(ع) درباره رجعت و پاسخ‌های جالب حضرت ثامن الحجج (ع) درج شده است: «شیخ صدوق در کتاب عیون از «حسن بن جهم» در حدیثی طولانی نقل می‌کند که مأمون به حضرت رضا(ع) عرض کرد: درباره رجعت چه می‌فرمائید؟ فرمود: حق است؛ در امت‌های سابق هم بوده، قرآن هم بیان می‌کند، پیغمبر(ص) هم فرمود: هر چه در امت‌های گذشته بود بدون کم و زیاد در این امت هم خواهد بود و نیز فرمود: وقتی که مهدی اولاد من خروج کند عیسی بن مریم پشت سرش نماز گزارد و باز فرمود: اسلام اوّل غریب بود و آخر هم غریب شود، خوشا به حال غریبان! پرسیدند: یا رسول الله! بعد از آنچه می‌شود؟ فرمود: حق به اهلش بر می‌گردد، مأمون گفت: درباره قائلین به «تناسخ» (یعنی حلول روح بعد از مرگ در بدن دنیایی دیگر) چه می‌فرمائید؟ فرمود هر که به تناسخ معتقد باشد کافر است و بهشت را دروغ پنداشته.»

شیخ حر عاملی که از علمای مهم جبل عامل لبنان بود در سال  ١٠٧٢  هجری به قصد زیارت مرقد منور حضرت علی بن موسی الرضا(ع) عازم ایران شد و پس از ورود به شهر مشهد و زیارت بارگاه ثامن الحجج(ع) چون محیط ایران را برای رسیدن به هدف مقدس خود یعنی ترویج دین اسلام و مذهب حق و نشر احادیث اهل بیت(ع) مناسب‌تر دید، به همین خاطر تصمیم به اقامت در آنجا گرفت و به این ترتیب بود که از وطن اصلی خود هجرت کرد. او همچنین سفری نیز به اصفهان داشت و از علامه مجلسی اجازه روایت گرفت.

مهم‌ترین کتاب شیخ الاسلام محمدبن‌حسن حر عاملی «وسائل الشیعه» است. این کتاب شامل روایات مهمی از ائمه اطهار درباره احکام شرعی در تمام ابواب فقه است.

یاسین بادامی
yasin

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) ارتباط با مدیر

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

نظرات کاربران

    پاسخی بگذارید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *